Potkani jsou vcelku nenároční domácí chovanci, ale to neznamená, že se o ně nemusíme vůbec starat a že nemají určité potřeby. Určitě není nutné zdůrazňovat, že potkani mají mít neomezený přístup k vodě a ke kvalitní stravě. Tento článek se zaměřuje především na informace o bydlení a nezbytném vybavení, jak krmit potkany naleznete ZDE.
Ideální ubikace pro potkany jsou klece, které buď koupíme v obchodech s potřebami pro zvířata, nebo si je můžeme vyrobit sami. V zájmovém chovu se nepoužívají T-boxy, protože chovatelé chtějí samozřejmě zajistit svým svěřencům co největší komfort. Příliš vhodná nejsou ani skleněná terária, jsou těžká na manipulaci, drží se v nich vlhkost a zápach a v teplých dnech se v nich potkan může přehřívat.
Minimální velikost klece pro dva dospělé potkany je 60 x 40 x 50 cm (kalkulátor velikosti klece). Potkany nechováme samostatně (jako např. křečky), protože se jedná o sociálně žijící zvířata a člověk nedokáže potkanovi nahradit společnost vlastního druhu. Přítomnost dalšího potkana stejného pohlaví je důležitá pro správný psychický vývoj jedince. Nikdy ale nechováme trvale samce se samicí, docházelo by k neustálým porodům a ohrožení života samice. Potkani stejného pohlaví (ať už samci či samice) se vzájemně snášejí dobře, i když mezi nimi občas dojde k šarvátce o místo na hierarchickém žebříčku nebo se přetahují o žrádlo, často si spolu hrají, spí pohromadě a pečují si navzájem o srst (tzv. grooming). Vzájemnou péči o srst mají vrozenou, slouží si takto i bezsrstí potkani.
Potkaní klec by neměla být umístěna v průvanu ani v místech, kam přímo svítí slunce. Obecně potkani hůře snášejí vyšší teploty než nižší. Ne vždy je možné mít klec v pokoji, kde člověk spí, protože potkani jsou zvířata se soumračnou až noční aktivitou, takže v noci mohou majitele ve spaní rušit. Přesto ocení, pokud jsou ve společnosti a mohou sledovat dění kolem. Také si pak snáze zvyknout na běžné ruchy v domácnosti a nebojí se každého náhlého zvuku.
Na dno klece patří podestýlka. Na trhu je mnoho druhů podestýlky, ale ne každá je vhodná. Nejčastěji se používají hobliny pro hlodavce, oblíbené jsou také lisované dřevité válečky, dřevěné štěpky nebo papírový granulát. Vhodnou podestýlku si musí každý vybrat sám, někomu vyhovují spíše hobliny, jinému méně zavánějí třeba štěpky. Nedoporučují se jemné piliny, protože práší, kukuřičná drť je častým zdrojem svrabové nákazy a nevhodné jsou i bentonitové podestýlky určené původně do kočičích WC, protože ty vysušují tlapky a mohou způsobit otlaky.
Mezi další nezbytné vybavení patří kuličková či pístová napáječka na vodu. Misky s vodou nepoužíváme, protože potkani si ji bud vylijí nebo zahází podestýlkou, někdy do nich dokonce kálí čí močí a mohou být zdrojem bakterií. Misky jsou vhodné pouze na krmení, obvykle se používají kameninové či betonové (hůře je potkani převrátí) nebo kovové či plastové (některé typy se dají zavěsit na klec a potkani si je pak nezahrabou). Oblíbeným vybavením jsou různé prolézačky a pelíšky – tunely, látkové hamaky a závěsné domky (např. typ „Sputnik“).
Kromě klece, kde potkani stráví nejvíce času, je dobré si pořídit na potkany přepravku, velikost zvolíme podle počtu potkanů. Přepravka se hodí pro převážení potkanů na výstavy, k veterináři nebo jako nouzová ubikace pro oddělení nemocného potkana od ostatních.