https://developerfox.com/

Jak krmit

Ačkoliv je potkan z hlediska biologického všežravec, nemůže žrát úplně všechno. Přece jen existuje spousta potravin, které jsou jedovaté nebo mohou mít špatný dopad na zdravotní stav. Vhodně zvolená strava může potkanovi prodloužit život. Bohužel, potkani z toho sami rozum nemají a proto je tu majitel, aby dohlédl na správnou výživu svých svěřenců.

Někdy se tvrdí, že potkan ví sám, co je pro něj nejlepší. To ale není pravda. Potkani, aby v přírodě přežili, musí popadnout to, co je po ruce, a sežrat toho co nejvíc. V přírodě to není problém, to, co potkan ze stravy získá, zase snadno vydá formou energie zpátky, ale potkani chovaní doma mají obvykle nižší výdej energie, protože nemusí shánět potravu atd. Proto musíme dohlédnout na to, aby se potkan nepřekrmoval.

Zda je krmení dobré poznáme ne podle toho, zda potkanovi chutná, ale v jaké je kondici. Pokud má jasně viditelná žebra a kostnatý ocas, nekrmíme dostatečně, když se mu za předními packami dělají záhyby špeku, krmíme příliš. Důležitým ukazatelem je také srst, která má být lesklá (vyjma některých variet). Pokud je matná, zcuchaná (a nejedná se třeba o přesrsťujícího rexe), není krmení kvalitní.

Potkany bychom měli krmit dle jejich nároků na potřebu energie. Nejvíc energie potřebují vždy mláďata, protože rostou, a také kojící samice, které potřebují energii na tvorbu mléka. Naopak nejméně energie spotřebovávají líní dospělí samci. Starším zvířatům se zase zhoršují schopnosti metabolismu, a proto potřebují snadno stravitelnou potravu.

Důležité je vědět, čím vlastně krmit. Na trhu je výběr kompletních krmiv přímo pro potkany, ale ne všechna jsou kvalitní. Vždy je potřeba si zkontrolovat složení a vyhýbat se zejména velkým dávkám kukuřice, slunečnicových semínek a také některým konzervantům (např. BHA, BHT). Také je potřeba si dát pozor na prodejce, kteří se nás snaží přesvědčit, že potkan je býložravý a proto nepotřebuje zdroj živočišných bílkovin, za to mu doporučí seno. Druhou možností je samozřejmě doma míchaná směs, která zejména při větším počtu potkanů vyjde podstatně levněji, než komerční krmiva. Na výrobu vlastní směsi bychom si ale měli předem nastudovat něco o nutričních požadavcích potkanů.

Obecně platí, že tučných nebo sladkých krmiv by potkan neměl jíst příliš. Stejně tak by potkan neměl dostávat kořeněná a slaná jídla určená lidem. Není to ale ani popelnice, do které bychom vyhazovali plesnivějící zbytky. Oblíbené lidské stimulanty, jako je káva, alkohol a čokoláda, mu do tlamičky nepatří vůbec.

Pokud by vám tento článek o krmení nestačil a chtěli byste se dočíst něco více, můžete si stáhnout naši příručku o výživě potkanů. Kromě obecné teorie o tom, jak potkana vyživovat, v ní naleznete fotografický atlas potravin, který vám poradí, co potkanům smíte nebo nesmíte dávat, a také pár receptů pro potkany i pro lidi.