Klec je ideálním ubytováním pro potkany a to z několika důvodů. Dobře odvětrává, takže nehrozí, že by se čpavek z promočené podestýlky držel u dna, kde by ho potkani dýchali. Odvětrávání také zabraňuje přehřátí. Stěny klece umožňují potkanům šplhat a na mříže se dobře upevňuje vybavení. Navíc je klec poměrně lehká a je s ní celkem snadná manipulace při čištění.
Před nákupem klece je dobré si nejprve ujasnit, pro kolik potkanů klec sháníme. Často to bývá tak, že počítáme s nákupem klece pro dva, ale časem zjistíme, že nutně potřebujeme ještě třetího, čtvrtého… a za půl roku kupujeme klec znovu. Je tedy lepší už od začátku počítat s větší klecí a vybrat co největší, jakou nám jen finance a prostor doma dovolí.
Správná potkaní klec by měla mít vetší dno, které umožňuje potkanům běhat, ale zároveň také výšku, protože potkani rádi šplhají. Současný trend je hnát klece co nejvíce do výšky a zapomíná se na to, že by klec měla mít taky širokou základnu. Vysoká, ale úzká klec je nevhodná, stejně jako klec malá a moc nízká. Obvykle se uvádí, že minimální velikost klece pro 2 potkany by měla být 60x40x50 cm. Rozteč mříží by měla být maximálně 1,5 cm, jinak se menší potkani mohou protáhnout ven.
Při výběru klece bychom měli také zohlednit aktivitu potkanů. Budeme-li chovat samičky, které jsou aktivní, rády zkoumají a prakticky neposedí, měli bychom počítat, že potřebují větší klec než stejný počet samců. Sice se někdy uvádí, že protože jsou samci větší, potřebují více prostoru, ale v praxi je to tak, že bez ohledu na velikost prostoru většina samců tráví čas tím, že se někde spokojeně rozvaluje.
Klece se prodávají chromované, lakované nebo s tzv. elox úpravou mříží. Nejlepší jsou ty s elox úpravou, protože chromované mříže mají tendence reagovat s potkaní močí, vznikají na nich usazeniny, které zapáchají. Někteří potkani zase rádi hlodají mříže a u lakovaných klecí dovedou ohlodat z drátů barvu až na chromovaný vnitřek a vznikne stejný problém.