https://developerfox.com/

Jak léčit

veteriny

V životě každého chovatele nadejde někdy doba, kdy potkan onemocní a je potřeba ho léčit. Tento článek by měl pomoci chovatelům se zorientovat v nejrůznějších příznacích a nastínit možnou příčinu a léčbu, nicméně nemá být vyčerpávajícím výčtem všech nemocí a způsobu léčby.

DOMNĚLÉ PŘÍZNAKY ONEMOCNĚNÍ
Některé běžné projevy potkaního chování mohou majitele, pokud to ještě nezná, pěkně vylekat.
  • Potkan má kolem nosu a očí trochu krve – nejedná se o krev jako takovou, ale o porfyrin, který potkan vylučuje speciální žlázou za očima. Reaguje tak na zvýšený stres a životní nepohodu. Pokud jde jen o chvilkové „ušpinění“, které brzy zmizí, není třeba se znepokojovat. Nicméně výrazná produkce porfyrinu doprovází většinu potkaních onemocnění, proto není dobré tento jev podcenit.
  • Potkan kýve hlavou za strany na stranu – jedná o typický projev chování potkanů spojný se zaostřováním nebo odhadováním vzdálenosti, je to tzv. skenování. Čím mí potkan světlejší oči, tím častěji skenuje.
  • Potkaní samička má divné záškuby, celá ztuhne a prohýbá se v zádech, třepou se jí uši – toto je běžný projev potkaní říje a není potřeba se ničeho obávat, samička jen dává najevo, že je v tom správném období cyklu vhodném k páření. Často také naskakuje na druhé samice jako samec nebo se od nich naopak nechává obskakovat, nejde o homosexualitu ani neurotické záchvaty, ale běžné projevy říje.
  • Potkan divně poulí oči, obvykle u toho vrže zuby – je to obráceně, potkan vrže zuby, a protože mu čelistní sval prochází kolem očí, ty se k tomu do rytmu poulí, někdy může potkanovi vibrovat celá hlava. Vrzání zuby potkan provozuje buď proto, že je nadmíru spokojený, nebo naopak je příliš zneklidněný a snaží se tím uklidnit. Také toto vrzání slouží k obrušování zubů.
  • Potkanovi se viklají spodní zuby a má je celé oranžové – spodní zuby se neviklají, špičky spodních hlodáků jsou schopné se mírně pohybovat od sebe, zefektivňuje to hlodání. Jedná se tedy o fyziologický jev. Oranžová barva zubů u dospělých zvířat je naprosto normální a je způsobena uložením železa v zubní sklovině, naopak bílá barva může naznačovat nějaké onemocnění nebo minerální deficit. Mláďata mají zuby ještě bílé, tam je to normální. Také když si potkan zub třeba zlomí nebo vyrazí, tak čerstvě narostlý zub zůstává bílý.
STROUPKY, LYSINKY, POHYBLIVÉ TEČKY V SRSTI, PUCHÝŘKY NA UŠÍCH

Takto se většinou projevují vnější paraziti. K nakažení potkana nejčastěji dochází přes nakaženou podestýlku nebo krmivo, proto se jako prevence doporučuje přemrazení krmiva nebo dávky podestýlky po dobu cca 2 dní. Častá je také nákaza z potkana na potkana. Kromě blech na člověka potkaní parazité nejdou nebo na něm dlouho nepřežijí. Potkan může dostat vši či všenky, které se projevují hnidami na koncích chlupů nebo dospělými jedinci pohybujícími se v srsti. Dalším častým parazitem je svrab či některé další druhy roztočů, typickým projevem jsou stroupky a popř. lysiny v srsti převážně na tvářích, pod bradou, za ušima a na lopatkách (kožní svrab) nebo puchýřky na uších, ocase a končetinách (ušní svrab). Ve většině případů stačí použít spot-on, tedy kapičku antiparazitika (např. Stronghold, Ivomec) na kůži za krk nebo mezi lopatky, a pečlivě vydesinfikovat klece. V případě potřeby je možné zakápnutí za týden opakovat. Pokud má příznaky napadení parazitem jeden potkan, musíme počítat s tím, že parazity mají i ostatní, jen díky vyšší imunitě jsou projevy méně patrné a je třeba přeléčit všechny jedince v dané skupině.

PŠÍKÁNÍ, PRSKÁNÍ, VRKÁNÍ, HLASITÉ ZVUKY PŘI DÝCHÁNÍ

Jedná se o příznaky respiračních onemocnění virového či bakteriálního původu. Není třeba se znepokojovat, pokud potkan za celý den jednou pšíkne, pravděpodobně mu jen vletělo něco do nosu. Pokud je pšíkání intenzivnější, nasadíme podporu imunitního systému, tedy čaj proti nachlazení či průduškový čaj, echinaceové šumivé tablety, echinaceový a jitrocelový sirup. Obvykle stačí 3 – 5 dnů v klidu a teple a příznaky se začnou zmírňovat, až odezní. Je to podobné jako s lidskou chřipkou. Potkanovi nikdy nepodáváme lidské léky typu Paralen, Acylpirin či Ibuprofen!
Pokud nejsou zasaženy dolní cesty dýchací (poznáme tak, že si potkaní hrudník přiložíme k uchu a budeme poslouchat, zda dýchání zní normálně – je dobré si ten zvuk srovnat se zvuky v hrudníku zdravých potkanů), jedná se většinou o virovou infekci. Samozřejmě, pokud se příznaky zhoršují, nebo se za těch pár dní neprojeví žádné zlepšení, na nic nečekáme a navštívíme veterinárního lékaře.
Veterinář potkana vyšetří podrobně (měl by si ho poslechnout stetoskopem!), zjistí, zda jsou zasaženy dolní cesty (tedy plíce) a popřípadě nasadí antibiotika, jelikož se může jednat o bakteriální infekci. Antibiotika zabírají pouze na bakterie, na viry nikoliv, proto potkanovi s virózou je zbytečné a často kontraproduktivní dávat antibiotika.

BOULIČKY, BOULE A ZDUŘENINY V KŮŽI

Ne každá boule je nádor. Starším a obézním potkanům se často tvoří tukové bouličky, které obvykle nejsou nijak nebezpečné, jsou součástí kůže. Tukové bouličky mají z pravidla tvar a velikost čočky a mohou se mírně časem zvětšovat.
Po kousnutí, škrábnutí či vniknutí cizího tělesa pod kůži se potkanovi může utvořit absces. jedná se o dutinku, ve které je uzavřen hnis. Některé menší abscesy samy zmizí, jindy je potřeba abscesu trochu pomoct, propíchnout ho, odstranit hnis, vydezinfikovat a udržovat ho otevřený, aby se zánět uvnitř mohl vyhojit. Podrobný návod naleznete v příručce.
Nejčastějším typem rakovinového bujení u potkanů jsou nádory mléčné žlázy, které se objevují zejména u samic v pozdějším věku. Ve věku okolo roku a půl se u samic mění hladiny některých pohlavních hormonů (protože jdou podobně jako ženy do přechodu) a tyto změny mohou vyvolat ve tkáni mléčných žláz rakovinné změny. Řešení je možné chirurgicky, ale i po odstranění nádoru se stává, že dříve či později se na mléčné liště potkaní samice vyvine nádor další. Někdy pomůže kastrace samice. Bohužel u potkaní samice není možné vyndání celé mléčné lišty, jelikož se jedná o velmi náročnou operaci jak pro potkana tak pro veterináře. Mléčná lišta je rozložena po celé délce těla zvířete a její vyndání je velká zátěž pro organismus potkana. Nádor samici bere potřebnou energii, proto je potřeba samici adekvátně zvýšit krmnou dávku. Pokud samice nehubne příliš extrémně, je aktivní a není vidět, že by jí nádor překážel příliš, může i s nádorem žít třeba půl roku či déle. Všeobecně platí, že obézní samice mají k výskytu nádoru mléčné žlázy větší sklony.

HLAVA NAKLONĚNÁ VÝRAZNĚ NA STRANU

Příčinou často bývá zánět středního ucha, který je potřeba po konzultaci s veterinářem léčit antibiotiky. I po úplném potlačení zánětu se může stát, že potkanovi hlava na stranu zůstává.
Někdy je toto i symptomem mrtvičky, tam potom antibiotika nepomohou, potkanovi je dobré přidávat vitamíny ze skupiny B (B-komplex, Pangamin), které mají pozitivní vliv na nervové spoje.

KRVÁCENÍ A ÚRAZY

Ke krvácení dochází nejčastěji z povrchových tržných ran vzniklých při potkaních šarvátkách roztržením kůže zuby či drápy. Ránu je nutné očistit, ostříhat okolní srst a minimálně 2x denně vyplachovat vývarem z řepíku lékařského a mazat betadine mastí nebo silným roztokem hypermanganu. Tržné rány se obvykle rychle uzavírají a dobře hojí. Dalším častým typem zranění je stržení drápu, které obvykle silně krvácí. Důležité je zastavit krvácení (úspěšné je posypání rány sypkým hypermanganem) a uklidnit potkana (v přepravce překryté utěrkou), jelikož čím víc se potkan pohybuje, tím více krvácí.
Mezi typické úrazy převážně u mohutných samců je poranění končetin – vymknutí a zlomeniny. Bohužel potkaní končetiny se velmi blbě fuxují. Dobré je nohu několikrát denně mazat kostivalovou mastí a v případě silného otoku chladit.