https://developerfox.com/

Plodnost, říje, krytí

Potkani jsou plodní již od 6. týdne věku (pohlavní dospělost), ale to nejsou ani zdaleka dostatečně vyspělí na to, aby měli mláďata! V chovu musíme vždy počkat, až dospějí fyzicky i psychicky, což nastává, až když jim je přes půl roku věku (chovatelská dospělost). Až skončí pubertu, můžeme teprve říct, že je jejich povaha je v pořádku. Pozdější doba krytí také napomáhá tomu, aby se mohly projevit případné zdravotní problémy u sourozenců nebo rodičů.

Říje u potkaních samic nastává v průměru každé 4 dny (délka cyklu může být individuální a ovlivněna vlivy vnějšího prostředí) a zpravidla se objevuje v pozdějších večerních hodinách. U potkanic byla také zaznamenána i tzv. provokovaná říje, kdy přítomnost cizího samce dokáže vyvolat říji i mimo termín. Samice v říji vykazuje typické příznaky říje – prohýbá se v zádech, nastavuje zadní část těla a může při tom vibrovat ušima a poskakovat. Naskakuje také na jiné samice nebo se od nich nechává naskakovat, aby dala najevo, že je připravená. Říje je totiž období, kdy dochází k ovulaci, uvolnění vajíček z vaječníku, která se dávají na cestu vstříc (případným) spermiím (pokud dojde k páření).

Připuštění samce k samici je možné provést dvěma způsoby. Buď je necháme pobíhat volně na vyhrazeném prostoru, kde můžeme krytí sledovat a pokud samice samce odmítá, může se samec od ní vzdálit. Tato metoda je výhodná, protože známe přesné datum krytí. Ne vždy ale touto metodou krytí proběhne, protože potkany může více zajímat okolí, než samotné páření, popřípadě je přítomnost majitele odrazuje. Druhou možností je ubytovat samce se samicí v jedné kleci nebo boxu, kde si na sebe postupně zvyknout a dojde ke krytí, až jim to přijde vhodné. Nevýhodou je, že neznáme přesné datum krytí (pokud je při samotném aktu nevidíme) a samec má málo prostoru, aby se samici v případě odmítání vyhnul, samice ho může zranit.

Nejprve se samice se samcem vzájemně seznamují a očichávají si genitálie. Samec rychle pozná, zda je samice svolná k páření dle typických příznaků říje. Před samotným pářením probíhá typický rituál, kdy samice samce dráždí, poskakuje před ním a prohýbá se.  Samotné krytí vypadá tak, že samec naskočí na samici, předními končetinami ji přidrží v pase a pánví pohybuje charakteristickým kopulačním pohybem. Samice na okamžik vždy strne v typické póze prohnutého luku. Celé páření trvá několik vteřin, pak samice uskočí, ale páření se několikrát opakuje, samec i samice si mezi jednotlivými skoky mohou čistit genitálie. Páření zpravidla probíhá celou noc.

PRAVIDLA PRO PŘIPOUŠTĚNÍ
  • Páření si vždy předem dobře promyslíme a zhodnotíme veškeré aspekty krytí
  • Potkany zásadně k páření nijak nenutíme
  • Samice obvykle jezdí za samcem a je důležité respektovat krycí podmínky majitele samce (většina chovatelů je má uvedené na svém webu)
  • Příručka potkanáře

  • Chovatelé myšek

  • Veterinární ordinace

  • První pomoc

  • Generální sponzor:

  • Ostatní sponzoři: